Çekmeköy Hakkında Bilmemiz Gereken Bilgiler?

Çekmeköy Hakkında Bilmemiz Gereken Bilgiler?

İstanbul’un en güzel yerleşim alanlarından biri olan Çekmeköy hakkında bilmemiz gereken bir kaç soru. 

Son yıllarda emlak alım satım  kiralama işlerinin en çok yapıldığı bir yaşam olanı olan Çekmeköy bir çok özelliği ile yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Çekmeköy hakkında bazı bilgileri sizin için yazdık. Çekmeköy istanbulun zemini  en sağlam ilçelerinden. Ev, Konut, Arsa, yatırımı yaparken göz önünde tutulması gereken bilgiler.

Çekmeköy hakkında?

Çekmeköy, iki kıtayı birbirine bağlayan; sosyal, iktisadi, turistik ve sanatsal dinamikleriyle sadece Türkiye’nin değil dünyanın kalbi sıfatını hak eden; yeryüzünün en büyük ve en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’un 39 ilçesinden birisidir. Aynı zamanda bu şehrin Anadolu yakasında yer alan ilçelerinden biri olarak yeşil ormanı, nefis menba suları ve son dönemde öne çıkan modern yerleşim alanlarıyla ona hayat verir. Bir anlamda mesire alanları, huzur veren atmosferi, doğal zenginliği ve bitki örtüsüyle bölgenin en  eski  yaşam merkezi olarak öne çıkar.

Çekmeköy ne zemana belediye oldu?

Çekmeköy, 1994’ten beri Ümraniye’ye bağlı belde belediyelerinden biriydi. Ancak 22 Mart 2008 tarih ve 26824 mükerrer sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 5747 Sayılı Kanun ile ilçe vasfı kazandı. 29 Mart 2009 seçimleriyle de İstanbul’un yeni ilçeleri arasına girdi.

Çekmeköy ilçe olunca daha önce ilk kademe belediyesi olarak hizmet veren Alemdağ, Taşdelen ve Ömerli’nin bu tüzel kişilikleri de sona erdirilip yeni ilçeye dahil edildi. Böylece Çekmeköy, 17 mahalle ve 4 köyden meydana gelen büyük bir ilçe oldu.

Alemdağ mahallesi, Aydınlar mahallesi, Çamlık mahallesi, Çatalmeşemahallesi , Cumhuriyetmahallesi , Ekşioğlu mahallesi , Güngören mahallesi , Hamidiye mahallesi , Kirazlıdere mahallesi, Mehmet Akif mahallesi, Merkez mahallesi, Mimar Sinan mahallesi, Nişantepe mahallesi, Ömerli mahallesi, Soğukpınar mahallesi, Sultançiftliği mahallesi ve Taşdelen mahallelerinden oluşan Çekmeköy’ün artık Reşadiye Köyü, Hüseyinli köyü, Sırapınar köyü ve Koçullu köyü diye 4 köyü de bulunuyor.

Coğrafi olarak Çekmeköy?

Coğrafi olarak Çekmeköy, İstanbul’un Anadolu yakasındaki Alemdağ ormanlarının güney batı kesiminde bulunan Keçiağılı Tepesi yamaçlarında kuruludur. Denizden yüksekliği 100 metre olan ilçe, 48,08 (14.800 hektar) kilometrekarelik bir alana sahiptir. Nüfusu ise 2011 genel nüfus sayımına göre 183 bin 13 kişidir. Çekmeköy’ün kuzeybatısında Beykoz, kuzeydoğusunda Şile, güneybatısında Ümraniye, güneydoğusunda ise Sancaktepe ilçeleri yer alır. Çekmeköy ve civarı Akdeniz ve Karadeniz iklimlerinin geçiş bölgesinde bulunduğu için ılıman bir iklime sahiptir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçer. Ancak yüksek nem yüzünden sıcaklar daha sıcak, soğuklar daha soğuk hissedilir. Haziran en sıcak, Ocak en soğuk aylardır. İlçede yaşanan en uzun mevsim ise sonbahardır.

Çekmeköy de ulaşım?

Çekmeköy İstanbulunulaşım acısın dan en şanslı ilçelerinden bir. Oto yolların geçtiği ve bağlantı yollarının olduğu bir yerleşim bölgesi. İstanbulun köprüleri ve oto yolları ile ulaşım çok kolay.

İstanbulun ilk köprüsü olan 15 Temmuz şehitler köprüsü (1. köprü) Fatih Sultan Mehmet köprüsü (2. köprü) Yavuz sultan Selim köprüsü (3.köprü)

15 Temmuz şehitler köprüsün ve Fatih Sultan Mehmet köprüsünden Şile oto yolu  ile Çekmeköye ulaşılmaktadır. Şile oto yolu Çekmeköyün içinden geçmektedir.

Yavuz Sultan Selimköprüsü bağlantı yolları Çekmeköy ilçemizin içinden geçmektedir. Çavuşbaşı caddesinden, Doğapark, Şile yolu Çekmeköy kışlası yanı ve Alemdağ Nışantepe mahallesinden ulaşılmaktadır.

Çekmeköy de Toplu Ulaşım?

Çekmeköy toplu ulaşım imkanları bakımından İstanbulun en çok imkanı olan yaşam alanı. Çekmeköy  İETT ve Özel halk otobüsleriyle İstanbulun merkezi yerlerine ulaşma imkanı vardır.

Çekmeköy den toplu ulaşımla ulaşılan merkezler nereler?

Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Dudullu, Ataşehir,  Kartal, Sultanbeyli, Bakkalköy, Beşiktaş, Mecidiyeköy, Topkapı, bu merkezlerin dışında bir çok semte direk otobüs seferleri vardır.  Çekmeköy den Üsküdar, Ümraniye merkezlerine münübüs seferleri vardır.

Üsküdar, Ümraniye, Dudullu, Çekmeköy, Sancaktepe Metrosu 2018 yılı içinde hizmete girecek

Çekmeköy de metro varmı?

Evet Çekmeköy metrosu olan bir ilçe. Çekmeköy metrosu bitmek üzere.Üsküdar, Ümraniye, Dudullu, Çekmeköy, Sancaktepe metrosu son yapılan açıklamaya göre 2018 yılı haziran ayı içinde hizmete girecektir. Bu metronun birinci etabı olan  Üsküdar , Ümraniye arasında hizmete girmiştir

Çekmeköyde Emlak Alım Satım İşleriniz İçin Ekinox Gayrimenkul, Çekmeköyde Satılık Daireler, İskanı alınmış

Çekmeköy’de Emlakcı

Çekmeköyde emlak alım satım kiralama işleriniz için Ekinox Gayrimenkul, Ekinox Emlak. Çekmeköyde satılık daireler. Çekmeköyde satılık daire

 

30 Ocak 2018
617 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?