Çekmeköy’de İnşaat Proje Yarışına Hız Verdi!

Çekmeköy’de İnşaat Proje Yarışına Hız Verdi!

Ümraniye’ye bağlıyken 2009 yılında ilçe statüsüne kavuşan Çekmeköy, Marmara Depremi’nin ardından öne çıkmaya başladı. Şile ve Ağva gibi İstanbulluların şehrin gürültüsünden günübirlik uzaklaşabildikleri alanlara yakınlığıyla bilinen Çekmeköy, her geçen yıl yatırımcılar için cazibesini artırıyor.

Kartal, Maltepe, Sultanbeyli, Pendik, Ümraniye ve Ataşehir’e komşu olan bölgede, Sinpaş’tan İnanlar İnşaat’a, Mintek Yapı’dan İş Altınhas İnşaat’a kadar birçok markalı konut üreticisinin yapımı süren, planlama aşamasında olan ve satışı devam eden 22 projesi bulunuyor. Villa ve konut projeleriyle son 10 yılda yukarı doğru bir grafik izleyen bölge, Çekmeköy-Üsküdar metro hattının devreye girmesiyle değerini artırdı.

Çekmeköy-Taşdelen ve Çekmeköy-Sultanbeyli metro hatlarının yapımına başlanması ve bölgeden geçen Üçüncü Köprü bağlantı yollarının etkisiyle önümüzdeki dönemde de bölgenin prim yapmaya devam etmesi bekleniyor.

Metro ile prim yaptı

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, İstanbul’un son boş arazilerinin bulunduğu Çekmeköy bölgesinin merkezi konumu ve temiz havasıyla öne çıktığını vurguluyor. Metro projelerinin bölgeyi değerlendirdiğine dikkat çeken Yazıcı, ulaşım prıjelerinin gelecek dönemde çeşitlenecek olmasının bölgenin değerleme potansiyelini de artırdığına işaret ediyor. Çekmeköy’deki yapılaşma, bölgesine göre değişkenlik gösteriyor. Bölgenin merkezine bakıldığı zaman villaların ağırlıkta olduğu görülürken, Taşdelen Mahallesi ise site ağırlıklı inşa ediliyor. Bölge, son yıllarda inşa edilen Ege Boyu, Kasaba gibi projelerle hızlı bir gelişim sürecine girmiş bulunuyor.

Bölgeyi öne çıkaran 3 faktör

1-) Kent merkezine yakın geniş arsa stoklarının bulunması. 2-) Metro, Üçüncü Köprü bağlantı yolları gibi ulaşım projeleriyle ulaşımı kolaylaştırıyor olması. 3-) Özyeğin Üniversitesi, SEV, İELEV, Bahçeşehir Koleji gibi kurumların yatırımlarıyla eğitim üssü olarak hızla gelişmesi.

Fiyatlar ne durumda?

Dijital teknolojileri kullanarak gayrimenkul değerlemesi yapan www.endeksa.com’un verilerine göre, Çekmeköy’de 1+1’den 5+2’ye kadar değişen farklı konut tipleri bulunuyor. Bölgenin özellikle oturum amaçlı projelerle öne çıktığını belirten Endeksa CEO’su Görkem Öğüt, “Çekmeköy’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 3 bin TL. Konut kiraları farklı konut tiplerinde 924 TL’den 4 bin 600 TL’ye kadar değişen geniş bir aralıkta seyrediyor. Çekmeköy’de satılık konutların ortalama geriş dönüş süresi ise 24 yıl” diye konuşuyor. Villa tipinde konutların öne çıktığı Ömerli’de konut fiyatlarının Çekmeköy ilçesi ortalamasından oldukça yüksek olduğunu belirten Görkem Öğüt, konut metrekare fiyatlarının 7 bin 700 TL ile 10 bin 825 TL arasında değiştiğini söylüyor. Öğüt, bu bölgede kiralar bin 800 TL ile 6 bin TL arasında iken konut yatırımlarının geri dönüş süresinin 38 yıla kadar çıktığına işaret ediyor. Görkem Öğüt, Çekmeköy’de Alemdağ’dan sonra konut satış fiyatlarının en yüksek olduğu bölgelerin Reşadiye, Sırapınar ve Hüseyinli olduğunu da vurguluyor.

Eğitim üssü oluyor

Çekmeköy, eğitim üssü niteliğinde hızlı bir gelişim gösteriyor. Özyeğin Üniversitesi, SEV, İELEV, Bahçeşehir Koleji gibi birçok eğitim kurumu bölgede yatırım yapmış durumda. Özyeğin Üniversitesi’nin yapılmasının ardından Taşdelen bölgesine gelen İstinye Üniversitesi’nin bölgeyi hareketlendirip konut talebini artıran en önemli unsurlar olduklarına dikkat çekiliyor. Bölgenin potansiyelini görüp önümüzdeki dönemde bölgede yatırım yapmayı planlayan başka birçok eğitim kurumunun bulunduğu da vurgulanıyor. Samandıra-Sarıgazi arasında bulunan 3 bin 150 dönümlük askeri bölgede 4 bin 100 yataklı şehir hastanesi kuruluyor. Hastanenin istihdama da katkı sağlayacağına dikkat çekiliyor. Avrupa’nın en büyük hastanesi olacak hastanenin çevresinde konuttan işyerine kadar önemli yatırımların da yapılması bekleniyor.

Mintek Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Ekşi:

“İstanbul genelinde düşünüldüğünde hızlı kentleşme olgusunun en bariz örneğini Çekmeköy sergiledi. Metronun yanı sıra Üçüncü Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolunun bağlantı yollarının da bu bölgeden geçecek olması bölgeye değer katıyor. Eğitim üssü niteliğinde hızla gelişen bölgede Özyeğin Üniversitesi, SEV, İELEV, Bahçeşehir Koleji gibi birçok eğitim kurumu yatırım yaparken yeni yatırım planlayan birçok kurum da bulunuyor.”

İki yeni proje planlıyoruz

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar: “Çekmeköy’deki yapılaşma, bölgeye göre değişkenlik gösteriyor. Bölgenin merkezinde villalar ağırlıkta. Taşdelen Mahallesi ise site ağırlıklı. 216 Butik Plus projemizin ardından eylül ayında yaklaşık 246 daireden oluşacak olan yeni bir projenin inşaatına başlayacağız. Çekmeköy Taşdelen’de inşa edilecek olan 216 Koru Plus Taşdelen’de ön talep topluyoruz. 2018 yılında Çekmeköy Alemdağ’da yeni bir proje planlıyoruz.” Levent Gökmen/Ekonomist

Levent Gökmen/Ekonomist

Etiket: Çekmeköy, Kartal, Maltepe, Sultanbeyli, Pendik, Ümraniye, Ataşehir,Çekmeköy-Üsküdar metro

21 Ağustos 2017
743 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?