Çekmeköy’de Kiralık Dükkan ve Ofisler Neden Boş?

Çekmeköy’de Kiralık Dükkan ve Ofisler Neden Boş?

Son günlerde basında gündeme gelen  Bağdat Caddesi ve İstiklal Caddesinde boşalan ve yeni kiracı bulamayan kiralık dükkanlar. Bunlara AVM lerde eklendi.  Onlar da sırada! AVM’ler boşalıyor 

Bu iş yerlerin boşalması yeni kiracı bulamamasının sebebi mal sahiplerinin limitsiz kira artış hırları. Mal sahipleri sürekli yüksek kira istemesi kiracıları bu bölgelerden kaçırdı. Şimdi son günlerde basının da dikkatini çekti ve boş kalan onlarca iş yeri haber oldu.

Çekmeköy’de kiralık dükkan ve  ofislerin durumu ne?

Çekmeköy’de durum istanbulun bu alışverişin kalbi durumundaki bölgelerden farkı yok artısı bile var. Çekmeköyde öne çıkan caddeler, Çavuşbaşı caddesi, Mimarsinan caddesi, Şahinbey caddesi ve Taşdelen Turgut Özal bulvarı.

Çekmeköy’de  bu caddelerde kiralar yüksek. Bakıyorsun kiralık dükkanı tutmuş ve binlerce liralık dekorasyon masrafı yapmış büyük umutlarla dükkanını açan kiracı iş yapamayıncada bakıyorsun bir yıl dahi dayanamadan onca masraf yaptığı dükkanını boşaltarak gidiyor. Birçoğu tabiki binlece lira boçlanarak. Çekmeköy’de  kiralanı ve bir yıl içinde boşalan iş yeri sayısı oldukça yüksek oranda.

Çekmeköy konut bakımından öne çıkan yaşam merkezlerinden biri İstanbul’da. Buna Çekmeköy ilçesinde bulunan bir çok  konut ve villa sitesinin olması. Dükkan açanlar şunu düşünüyor Çekmeköy’de yüksek gelir sahibi insan çok burada iş olur diyerek gelip dükkan açıyor. Kiraların yüksek olması ve Çekmeköy’de evi ve villası olan yüksek gelir gurubu insanların alışveriş için istanbul’un başka bölgelerini tercih etmeleri.Bölgede dükkan mağza açan bağzı markalar içinde durum aynı umduğunu bulamayan markalarda kısa süre sonra bölgeyi terk ediyor.

Çekmeköy’de kiralar yüksek zam zamanı istenen zam normalin üzerinde.Çekmeköyde ofis katlar ve dükkanlar yıllardır hiç kiracı bulamamış yerler mevcut. Kiralık bir dükkan ofis 7 yıl 5 yıl gibi süre içinde kiraya verilemeyen yerler var.

Çekmeköy’de  1+1 ve 90 metre olan bir ofis katına 3.000 Tl isteyen var oysa burayı kiralayan insanın para kazanıp iş yapması için bu kira 750 Tl olmalı. Bu  kiralık ofis ana cadde diye düşünmeyin ara sokakta. yine Çekmeköyde ara sokakta 70 metre olan bir giriş dükkanına 2.000 Tl kira isteniyor.Kiraci giriyor üç beş ay kirayı verebiliyor sonra geçikmeli veriyor. Sonra üç beş ay veremiyor. Dükkan sahibine takıyor. Elektirik,Su borcuda takarak  ya batıyor yada başka yere gidiyor.

Mal sahipleri şunu yapmalı kiracılar bizim para kazandığımız kişiler.Kiracım para kazanmalıki bana kiramı düzenli ödesin. Malsahibi kiracısını düşünmeli kiracıda kirasını düzenli ödeyebilsin.

Bu doymak bilmeyen çok para kazanma hırsından vaz geçmeli. Bir gün Çekmeköy’ün adı cıkar ve kiracı bulunamaz duruma gelir. Mal sahipleri şunu diyebilir ozamanda dükkanımı satarım. Kiracı olmayan bulunamayan bir bölgede satış için müşteri bulmakta mümkün değil.

Çekmeköy’deki bazı bu marka emlak firmalarında çalışan emlak danışmanlarının da bu kiraların gerçek limitlerin üzerinde olmasında payları var. Portföy almak için mal sahiplerine bu fiyat aşırı demiyorlar. Diyenlerede mal sahipleri o mülkün kiralama işini o gayrimenkul danışmanına vermiyor.

Ülkemizin her yerindeki mülk sahiplerini ve özellikle Çekmeköy’dekileri gerçekçi olmaya ve kiracılarında para kazanması gerektiğini hatırlatıyoruz. Kiracınız para kazanırsa kiranızı düzenli öder.

Ekinox Gayrimenkul

09 Eylül 2016
1.707 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?