DEVRE MÜLK ALACAK KİŞİLERİN BİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

DEVRE MÜLK ALACAK KİŞİLERİN BİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

DEVRE MÜLK ALACAK KİŞİLERİN BİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Devre mülk alınırken sonrasında mağduriyet yaşamamak adına dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar göz önünde bulundurularak hareket edildiğinde istenmeyen durumlarla karşılaşma riski en alt seviyelerde olacaktır. Alınacak devre mülkün ihtiyaç ve isteklere cevap vermesi dikkat edilecek ilk nokta olmalıdır. Tapuda ve diğer resmi belgelerde herhangi bir terslik olmaması devre mülk alımı sürecini hızlandıracaktır. Bu nedenle alım işlemlerini başlatmadan önce belgelerin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olmalısınız.

Alacağınız Devre Mülkün Beklentilerinizi Karşılayacağından Emin Olmalısınız

Bir devre mülk almadan önce alacağınız devre mülkten beklentilerinizi net bir şekilde belirlemelisiniz. Ne istediğinizi bilmeden bir alış çabası içerisine girerseniz hem maddi hem de manevi olarak bazı olumsuz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Devre mülkü alıp sonrasında istediklerinizin farkına varmanız, istek ve ihtiyaçlarınıza cevap vermeyen bir mülk almış olabileceğiniz gerçeğini acı bir şekilde tecrübe etmenize neden olacaktır. Bunların yanında isteklerinizi belirledikten sonra piyasa araştırması yapmayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Sizin için en uygun ve en avantajlı devre mülkü bulabilmek için derin bir piyasa araştırması yapmanız gerektiğini asla aklınızdan çıkarmayın.

Çevresel Faktörleri İyi Değerlendirmeli ve Ona Göre Karar Vermelisiniz

Çevrede bulunan yapılar, yaşam merkezleri, konum, çarşıya uzaklığı, belediye çalışmaları, deniz ya da orman manzarası gibi çevresel faktörler, devre mülkün değerini belirleyen temel faktörlerdir. Bu nedenle, devre mülk almadan evvel kesinlikle muhit hakkında araştırma yapmalı, size sunabileceği şartları ince eleyip sık dokumalısınız. Eğitim, sağlık, beslenme ve giyinme gibi temel ihtiyaçlara ne düzeyde cevap verebildiği, devre mülk alımı sırasında kesinlikle önde tutulması gereken bir kriterdir.

Devre Mülkün Devlet Nezdindeki Durumunu Bilmelisiniz

Alacağınız devre mülkün önceki sahibi ya da sahiplerinin devre mülkü ipotek ettirip ettirmediği, mülk üzerinde haciz olup olmadığı, yasal olarak tüm izinlerinin olup olmadığı, sağlamlığı, depreme dayanıklılığı, yıkım kararı olup olmadığı gibi birçok resmi durumu mülkü almaya kalkmadan önce iyice değerlendirmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Önceki sahipten kalan borçlar ve yasal usulsüzlükler ileriki aşamada sizin başınızı derde sokabilir.

Emlak Dergisi

20 Eylül 2019
102 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?