Emlak Danışmanlarının Şikâyetçi Olduğu Konular Nelerdir?

Emlak Danışmanlarının Şikâyetçi Olduğu Konular Nelerdir?

Emlak sektörü, ilk başta basit görülebilen fakat işin içine girildiğinde, ön palanda olması gereken ikili ilişkiler ve müşteri hizmeti olduğu için, aslında dışarıdan çok kolay görünüp, içeriğinde çok zorlukları olan bir meslek grubu olarak karşımıza çıkıyor.

Emlak Danışmanı Mesleğini Kötü Etkileyen Faktörler

Günümüzde, emlak danışmanı olmayıp, bu işi yapmaya çalışan fazlasıyla insan bulunmakta. Örneğin, kapıcılar, diğer esnaflar, elektrikçi ve tesisatçı gibi farklı meslek gruplarında yer alan kişiler, emlak danışmanlığı yapabilmekte. İşleri gereği birçok eve girip çıktıkları için, ister istemez oradaki insanların isteği doğrultusunda, emlak işlerini yürütmeye çalışmaktalar. Fakat profesyonel olmadıkları için, daha sonrasında hangi tür problemlerle karşılaşacaklarını bilmedikleri için, verdikleri hizmet sonradan büyük bir sıkıntıya dönüşmektedir.

Gayrimenkul danışmanlığı sektöründe maalesef, çok fazla hikâye ile karşılaşan müşteriler, haklı olarak, emlak danışmanlarının sürekli olarak kendilerini kandırdığını ve aslında hiçbir iş yapmadığını düşünmeye başlıyorlar. Ama bu ne yazık ki yanlış bir algı olmak ile birlikte, bu mesleğin geleceği için de çok büyük bir sıkıntı oluşturmaktadır.

Emlak Danışmanlarının Gerçek Nitelikleri

Bu hizmeti layıkıyla yapan asıl emlak danışmanları mesleğine sahip olan kişiler, bu meslekte çok fazla bir emek sarf etmektedirler. Müşterilerinin ikili ilişkilerinde, çok dikkatli ve her zaman onların memnun kalmasına yönelik çalışmalarda bulunmakta ve yoğun bir çaba göstermektedirler. Hal böyle olunca, diğer bu mesleği kötü gösteren kişiler yüzünden, itibar kaybına uğramaları, tabi ki de emlak danışmanları mesleğini yapanları büyük oranda olumsuz etkilemektedir.

Yüksek bir maliyetle açtıkları ofislerinde, müşterilerini en iyi şekilde karşılayabilmek için uğraşan emlak danışmanları, bu sorunlarının çözülmesi adına bazı yaptırımların da olması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Konut alımı sırasında, gayrimenkul danışmanları, müşterilerine en uygun, sağlamlık testinden geçmiş ve olması gereken fiyatta taşınmazları önermelidirler. Bu işi gerçekten gönülden yapan emlak danışmanları, zaten bu kurallara uyarak mesleğini icra edeceklerdir. Diğer yandan kendi mesleği olmadığı halde, emlak danışmanıymış gibi bu işin içerisine giren kişileri de siz müşteri grubu olarak ayırt etmelisiniz ve danışmanlık hizmetini, bu işi yapan gerçek kişilerden, gayrimenkul danışmanlarından almalısınız.

EMLAK DERGİSİ

03 Aralık 2019
55 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?