Konut Alırken Pazarlık Payı Ne Kadardır?

Konut Alırken Pazarlık Payı Ne Kadardır?

Konut alırken, ortalama altı yüz bin liradan piyasaya çıkan bir daire için yüzde dokuz pazarlık marjı ile gerçekte ortalama olarak, beş yüz kırk altı bin lira civarında bir değerle işlem gördüğünü söyleyebiliriz.

İstanbul Konut Piyasası Pazarlık Payı Oranları Nedir?

Sizler için İstanbul konut piyasası ile ilgili birtakım araştırmalar yaparak, birçok ilginç ve öğrenmeniz gereken bilgiler topladık. 4-5 Ekim tarihlerinde, İstanbul Teknik Ün. Mimarlık Fakültesi’nde gayrimenkul araştırmaları ulusal konferansları düzenlendi. Bu organizasyonun içinde ülkenin önde gelen gayrimenkul değerleme uzmanları da bulunmaktaydı.

İstanbul’da konut satışlarında, pazarlık marjının, ortalamada yüzde dokuz olduğunu söylememiz mümkün. Aynı pazarlık payı kiralama piyasasında ise biraz daha düşük olarak, yüzde 7 seviyesinde olduğunu dile getirebiliriz. Pazarlık payı piyasa koşullarına göre değişen bir oran aslında. Eğer bir piyasada, pazarlık payı genişliyor ise, o piyasanın yavaşlıyor olduğu anlamına gelmekte. Pazarlık payının daraldığı bir piyasada ise daha alıcılı bir piyasanın ısındığı ve hareketlendiğinin bir başka göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

İstanbul için hesapladığımız bu ortalama pay oranlarının ne anlama geldiğine bir bakar isek; altı yüz bin liradan, piyasaya çıkan ortalama bir gayrimenkulün, piyasa payı ile gerçekte ortalama olarak, beş yüz kırk altı bin lira civarında bir değerle işlem gördüğünü söyleyebiliriz. Kiralıklarda da ortalama payımızın yüzde yedi olduğunu ileri sürmüştük. Bu durumda da örneğin üç bin liradan piyasaya çıkan bir gayrimenkul ün de yaklaşık üç bin sekiz yüz bin lira gibi bir bedelle gerçek bir işleminin ortaya çıktığını algılamış oluyoruz.

Konut Piyasası Araştırma Sonuçları

Bu yazımızda, Birinci olarak, İstanbul’da kiralar ile fiyatlar arasındaki ilişkiyi araştırdık. İkinci, İstanbul’da konut satış ve kiralamaların pazarlık payını araştırdık ve üçüncüsünde ise, gayrimenkul fiyatları ile arsa sahipleri ve müteahhitler arasındaki paylaşım oranlarını araştırmış olduk. Bu çalışmaların sonucunda, toplam 697 adet gözleme ulaştık. Birçok gayrimenkul danışmanı ile sohbetler ederek, gündemdeki emlak sektörü ile alakalı bir hayli önemli detayları da sizlere sunmuş olduk.

Bu araştırmamızın, piyasadaki tüm gayrimenkul paydaşlarına önemli bir katkıda bulunmasını ve son dönem gelişmeleri açısından bir şeyler katmış olmasını umut ediyoruz.

EMLAK DERGİSİ

03 Aralık 2019
117 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?