Konut Alırken Tapu Masrafları Ne Kadardır?

Konut Alırken Tapu Masrafları Ne Kadardır?

Konut satın alırken, yürürlükte olan, harçlar kanunu dediğimiz bir yazılı kanun bulunmaktadır. Bu kanunumuzda her türlü harç belirlenmekte ve alım sırasında doğacak bütün masrafların içeriğini görebilmekteyiz.

Harçlar kanununun dört numaralı ekindeki detaylarda, binde yirmi veyahut yüzde iki oranında olan tutar, 15 Mart 2017 tarihinden itibaren, bakanlar kurulu kararı ile bu husus değiştirildi ve binde on beşe veyahut yüzde bir buçuğa düşürülmüştü. Dolayısı ile yüz bin liralık değerli bir gayrimenkul var ve bunu devrediyor isek, buna ilişkin olarak tapuya gittiğimiz zaman, devir işlemi dolayısı ile doğacak olan masraf, yüzde bir buçuk yani bin beş yüz lira alıcı için, bin beş yüz lira da satıcı için olmuştu. Ancak karar tekrardan 15 Mart 2017 tarihindeki oranlara geri dönüş yaptı ve biz bu oranlardan yola çıkarak, oluşabilecek masrafları sizlere aktarmış bulunuyoruz.

Burada önemli olan nokta, bu ödemeleri iki tarafında yapıyor olması. Yani masraflar, hem alıcı tarafından, hem de satıcı tarafından aynı oranda yapılmakta olup, her iki tarafta da bir masrafın oluşması söz konusu olmaktadır. Bu da ilerideki herhangi bir olumsuz durumda, iki tarafı da eşit şartlarda olduğunu gösteren bir faktör olarak karşılarına çıkmaktadır.

Eğer taşınmazın gerçek değeri yüz bin lira olup, resmiyette elli bin lira olarak gösterdiğimiz takdirde, dolayısı ile masraflarda yarı yarıya inecek gibi görünebilir. Fakat aslında evin değeri belli, eder miktarı belli olduğundan, daha sonra çekilecek bir kredi işleminde devralacak kişi bu konutu satın almasına ilişkin olarak bankadan çektiği konut kredisi, yüz bin lira iken, taşınmazın bedelini elli bin lira olarak gösterdiğin zaman çok bariz bir şekilde orantısızlık ortaya çıkacaktır. Bunu da devletin kurumları sıkı bir şekilde denetlediği için, buna ilişkin cezalar uygulamakta ve yasal takip süreci başlatmaktadır. Bu yüzden tapu işlemleri sırasında, taşınmazın gerçek eder fiyatı neyse, resmiyette o fiyat gösterilmeli ve ileride yaşanacak bu tarz sıkıntıların da önüne geçilmelidir.

Emlak işleri sırasında, tapudaki masraf konusunu özet geçmek gerekirse, yüzde iki veyahut yüzde bir buçukluk bir harç bedeli alınmaktadır.

EMLAK DERGİSİ

03 Aralık 2019
56 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?