Tarlaya ev yapılır mı?

Tarlaya ev yapılır mı?

En çok merak edilen sorulardan biri tarlaya ev yapılır mı oluyor. Öncelikle İmar Kanunu bu aşamada devreye giriyor. İmar Kanunu hangi alanlara ne kadar metrekarelik evler yapılabileceğini net şekilde belirlemiş durumdadır. Tarla üzerinde bulunan evlere ya da konutlara İmar Kanunu ne yazık ki izin vermiyor. Ancak bazı durumlarda bu tarz alanlara belirli yapıların yapılması izinlidir. Kişiler İmar Kanunu’nun belirlemiş olduğu şartlara uyduğu zaman sorunsuz şekilde işlem yapabiliyor.

 

Hangi durumlarda tarlaya ev yapılır?

Tarlalar Türkiye genelinde imarsız arsa olarak kabul ediliyor. Tarla üzerinde ev inşası yapılabilir ancak bunun belirli kuralları vardır. Bu kuralların dışına çıkılması demek, hukuka aykırı bir hamle yapılmış olması demektir. Gelelim bu belirgin kurallara:

İnşaat yapılacaksa bu inşaat arsanın yüzde 5’i içerisinde olmalıdır.

Ev ya da inşaat yapılabilir ancak bu yapı 250 metrekareyi geçemez.

Saçak seviyesi ile tabii zemin arasında 6,5 metre olmalıdır. 2 kattan daha yüksek yapı yapılamaz.

Yola ya da parsel bitimine yapılan ev 5’den daha fazla yaklaşamaz.

Yani bu kurallara bakıldığında 5 dönüm tarlası olan bir kişi tarlasının 200 metrekare alanına inşaat yapabilir. Bu tarla üzerine prefabrik yapı yapılabilirdi ancak kurallara bakıldığında ne yazık ki 5000 metrekare ve altında olan tarlalara herhangi bir yapı yapmak söz konusu olmuyor. Yani bir tarlaya ev inşa etmek istiyorsanız tarlanın 5 bin metrekareden daha fazla olması gerekiyor.

Neden tarlaya ev yapılamıyor?

Tarlalara konut ya da inşaat yapılamamasının en büyük nedenlerinden biri tarımsal üretimi korumaktır. Yani üretimi engelleyecek herhangi bir yapı yapılması devlet tarafından yasaklanmıştır. Eğer ki entegre tesis vasfında olmayan tarlaların üzerine prefabrik ev, kümes, ahır, depo gibi tüm yapılar yoldan 10 m ve parselden 5 m ileride olacak şekilde yapılabiliyor. Aynı zamanda inşaat alan katsayısı yüzde 40’ı geçmemelidir. Bunun yanında yapı yüksekliği de 6,5 metrenin altında olmalıdır.

Türkiye tarım konusunda oldukça gelişmiş bir durumdadır. Bu durumun korunabilmesi için tarlaların her an işliyor olması gerekiyor. Fakat tarlalara ev yapılmaya başlanırsa bu bir ranta dönüşür ve dolayısıyla tarlası olan herkes çok daha fazla para kazanmak için ev inşa etmeye başlar.

Bu da bir süre sonra sorun yaşanmasına, tarımsal faaliyetlerin azalmasına neden olur. Dolayısıyla da bu durumun önüne geçilebilmesi için tarlalar hakkında belirgin kararlar alınmıştır. Yazıda da belirtildiği üzere eğer ki tarlanız 5 bin metrekareden büyük ise o zaman %5’ini geçmeyecek şekilde yapı inşa etmek mümkündür.

5050 metrekare bir alan için kişiler 50 metrekare inşaat yapma hakkına sahiptir. Tarlaya ev yapılır mı sorusunun yanıtı ölçülerine göre değişmektedir. Tarımsal üretim, tarlalara ev yapmaktan çok daha önemlidir ve bu kararın nedeni de budur.

 

08 Temmuz 2018
460 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?